O czym należy pamiętać realizując ankietę CAWI?

W obecnych czasach mamy możliwość przeprowadzenia ankiet na wiele sposobów, lecz najpopularniejszym sposobem badawczym jest ankieta CAWI. Posiada wiele zalet, które umożliwiają proste i szybkie przeprowadzenie badań. O czym, więc należy pamiętać realizując ankietę CAWI?

Wykorzystaj zebrane dane

Jako osoba przeprowadzająca ankietę internetową masz tak naprawdę tylko dwie opcje, gdyż możesz zdobyć pozytywną i negatywną informację zwrotną z zrealizowanego badania online. W zależności od rodzaju informacji, który zdobyłeś musisz podjąć różne kroki do dalszych działań. Jeśli otrzymasz pozytywną odpowiedź zwrotną od swoich respondentów w ankiecie CAWI to ważne, abyś wykorzystał ją do celów marketingowych. Za pomocą takich informacji warto skupić się na przyciągnięciu nowych klientów. Jeśli osoby zainteresowane danym produktem, bądź usługą którą oferujesz szukają sklepu właśnie z takim asortymentem masz szansę pozyskać nowych klientów. Wystarczy udostępnić informacje na temat tego, jak Twoja marka jest postrzegana przez klientów, a to z pewnością przyciągnie nowych konsumentów. Takie sytuacje z pewnością pozytywnie wpłyną na Twój biznes. Natomiast jeśli otrzymasz negatywną informację zwrotną to przekaż ją do działu obsługi klienta lub innego oddziału zajmującego się poprawą jakości oferowanych produktów i usług. Upewnij się, że ktoś z tych oddziałów skontaktuje się z respondentem, który wyraził negatywną opinie. Należy również uzgodnić długoterminowe rozwiązanie samego problemu. Oczywiście wiedziałeś już, że negatywne opinie muszą być rozpatrzone tak szybko, jak to możliwe. Większość firm radzi sobie z tą częścią całkiem dobrze. Ale pozytywne informacje zwrotne powinny być również wykorzystywane w celu stworzenia jeszcze bardziej pozytywnych doświadczeń. Jednym z prostych sposobów na to jest zapytanie respondentów, czy pozytywne ich słowa mogą być ponownie wykorzystane na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub w innych formach komunikacji.

Wykorzystaj informacje zwrotne w czasie rzeczywistym

W dzisiejszych czasach łatwo jest zbierać informacje zwrotne bezpośrednio po lub nawet w trakcie doświadczenia klienta. Dzięki temu, że skupiamy się na technologiach mobilnych, doświadczenie to wciąż pozostaje w pamięci respondentów. Jest to widoczne zarówno w postaci zwiększonego odsetka odpowiedzi, jak i wyższej dokładności informacji zwrotnych. Możliwości technologiczne stale rosną, więc możliwości ankiet CAWI także będą stale rosły, wraz z samą technologią!

Zastosowanie pytań warunkowych

Zastosowanie tych pytań w ankiecie online z pewnością sprawi, że respondenci będą bardziej zaangażowani i skoncentrowani na wypełnianym badaniu. Pytania warunkowe polegają na tym, że jeśli osoba wypełniająca badanie CAWI odpowie tak, że będzie wykluczało się z kolejnym pytaniem to ono się nie pojawi. Respondent w ten sposób zaoszczędzi czas, a co więcej będzie miał lepsze wspomnienia związane z wypełnianą ankietą. Takie udogodnienia z pewnością sprawią, że respondenci po raz kolejny będą chętni, aby wypełnić Twoje badanie.

Nic dziwnego, że ankiety CAWI zyskały na popularności. Wraz z stale rozwijającą się technologią ankiety online także mogą się rozwijać, a co więcej wprowadzać nowe funkcje. Aby stworzyć poprawną ankietę internetową warto skorzystać z narzędzi służących do przeprowadzania ankiet online, takich jak SurvGo™.

Copyright 2017 - 2022 Biostat
Polityka Prywatności | Pliki Cookies
Badania ankietowe od 4 zł.